Časté otázky - FAQ

Čo znamenajú jednotlivé krytia IP?

IP výchadza z anglického názvu International Protection v doslovnom preklade "medzinárodná ochrana", v skutočnosti sa jedná o medzinárodne uznávanú kategorizáciu konštrukčného krytia daného elektrického predmetu.

Vyjadrujú ho dve čísla, prvé udáva ochranu pred vniknutím cudzieho objektu a druhé ochranu pred vniknutím vody.

Prvá číslica:

Krytie IP 

Druhá číslica:

Krytie IP

Čo znamenajú pojmy ako SMD, COB, HP?

Jednotlivé skratky pomenúvajú konštrukčné vlastnosti LED čipu.

SMD – jedná sa o malé LED čipy určené predovšetkým pre aplikáciu na dosku tlačených spojov takzvané PCB (Printed circuit board). Tieto malé čipy dosahujú štandardne výkon menej ako jeden watt, no kombináciou väčšieho počtu kusov dosahujú slušný svetelný výkon.

Obsiahnuté sú najme v LED pásoch, LED žiarovkách a rôznych LED plošných svietidlách. Niektoré výkonnejšie typy obsahujú takzvaný „heat sink“ jedná sa o konštrukčný prvok ktorý prenáša teplo z SMD čipu na chladič, čím výrazne predlžuje ich životnosť.

COB – vznikla spojením viacerých polovodičových LED čipov do jedného prvku a tým dosahujeme väčší svetelný výkon z menšej plochy, čo však znamená zvýšené nároky na odvod tepla. Výkon týchto čipov dosahuje od niekoľko wattov až po niekoľko stoviek. Najčastejšie sa využívajú v reflektoroch a výkonnejších svietidlách.

HP – takzvané vysokovýkonné čipy. Ich vyžarovací uhol je najčastejšie okolo 60 stupňov a pre to svoje uplatnenie nachádzajú hlavne v bodových svietidlách, kde sa kombinujú s optikou pre dosiahnutie požadovaných svetelných parametrov.

            SMD                                       HP                                               COB 

Akú farbu svetla si vybrať?

Farba svetla je niekedy označovaná ako aj teplota chromatickosti. Tento parameter sa uvádza v kelvinoch (K) a je veľmi dôležitý pre správny dojem z celkového osvetlenia miestnosti.

Vo všeobecnosti platí, že teplý odtieň osvetlenia navodzuje príjemnú relaxačnú náladu pri čom pre osvetlenie kancelárií a komerčných priestorov  sú vhodnejšie chladnejšie teploty osvetlenia, najčastejšie neutrálna (komerčná) biela. Studený odtieň bielej má uplatnenie v skladoch, halách, výrobných a pracovných priestoroch.

Jednotlivé  farebnosti môžeme kreatívne kombinovať na vyzdvihnutie určitých objektov alebo obytných zón.  

CCT

 

Aký je rozdiel medzi IR a RF technológiou?

Jednotlivé skratky vyjadrujú použitú technológiu pri danom pohybovom snímači, ovládači alebo akejkoľvek bezdrôtovo riadenej elektronike.

Skratka RF vyjadruje rádio frekvenčnú technológiu niekedy označovanú aj skratkou MW od anglického slova microwave (mikrovlnný).  Táto technológia operuje s elektro-magnetickým vlnením o nízkej intenzite a na rozdiel od IR technológie je schopná prenášať signál a detegovať pohyb aj cez pevné predmety ako sú dvere alebo kryt svietidla, prípadne kryt ovládaču.

Skratka IR vyjadruje technológiu využívajúcu Infračervené svetlo na prenos signálu, alebo údajov (v prípade ovládačov). Je to najčastejšie využívaná technológia na detekciu pohybu, kde deteguje infračervené vyžarovanie a premieňa ho na elektrický prúd. Táto technológia potrebuje pre svoje fungovanie priamu viditeľnosť snímaču keďže nie je schopná prechádzať cez pevné objekty.

Môžem LED svietidla a svetelné zdroje stmievať?

Vo všeobecnosti je možné regulovať jas jednotlivých LED čipov avšak musí to umožňovať integrovaná elektronika a obsiahnutý napájací zdroj. Niektoré produkty môžu mať integrovanú elektroniku riadenú klasickým analógovým triakovým stmievačom, alebo sú riadené pomocou technológie PWM, DALI či DMX.

Ako rýchlo sa mi vráti investícia do LED osvetlenia?

Na návratnosť investície majú vplyv rôzne vstupné parametre ako je priemerná denná doba svietenia, cena energie, životnosť  jednotlivých žiaroviek alebo ich zaobstarávania cena či svetelný výkon.

Pre to, že sa nejedná o najjednoduchší výpočet, pre väčšinu produktov pri ktorých je možné túto návratnosť  spočítať sme pripravili bezplatnú aplikáciu s možnosťou editácie jednotlivých vstupných hodnôt. Takto ihneď pri produkte v sekcií „LED kalkulačka“ vidíte či je pre Vás daná žiarovka výhodná viacej, alebo menej.

Čo všetko potrebujem aby som si mohol namontovať LED osvetlenie?

Väčšina produktov je určených pre montáž odborným pracovníkom. Pokiaľ máte nejaké nejasnosti ohľadom našich produktov ich správnej inštalácie alebo zapojenia, využite aplikáciu LED poradca, alebo nás kontaktujte prostredníctvom kontaktného formulára, e-mailom, alebo telefonicky.

Taktiež úprava konštrukčných prvkov ako sú LED profily alebo LED pásy môže vyžadovať špeciálne vybavenie ako je napríklad mikrospájka, alebo píla na delenie kovov. Keďže disponujeme správnym vybavením a dlhoročnými skúsenosťami, po dohode môžeme tieto  prvky pripraviť presne na mieru pre vašu montáž.

Možem použiť LED ako hlavný zdroj svetla?

V minulosti sa polemizovalo o použití LED technológie ako hlavného zdroja svetla, keďže táto technológia stále napreduje rýchlejšie ako kedykoľvek pred tým, dnešné LED žiarovky a svietidlá poskytujú dostatočný svetelný výkon, vysokú efektívnosť aj komfort osvetlenia. LED osvetlenie je v súčasnosti najefektívnejší spôsob osvetlenia a pri správnom výbere osvetľovacích prvkov je možné dosiahnuť vysoký svetelný výkon s výraznou úsporou na energiách.

Prečo je niekedy udávaný svetelný výkon v lm a niekedy v cd?

Obidve veličiny popisujú svietivosť ale každá trocha iným spôsobom. Kandela anglicky „candela“ je jednotkou svietivosti a vyjadruje intenzitu svetla a danom smere, je základným prvkom sústavy SI, pri čom lumen je jednotkou svetelného toku a je jednou z odvodených jednotiek sústavy SI.

  • cd – je skratkou pre veličinu kandela, používaná je hlavne pri svetelných zdrojoch s usmerneným vyžarovaním v určitom uhle.  Teda v našom prípadne hlavne pre bodové a reflektorové žiarovky.  Popisuje svetelný výkon v danom smere na jeden steradián.  Jeden steradián je definovaný ako kužeľ ktorý na guli o polomere 1m vytvorí plochu 1 m2.
  • lm – je skratkou pre lumen. Vyjadruje celkový svetelný tok (v každom smere ) viditeľného svetla pri určitom svetelnom zdroji.

Pre to platí, že dve žiarovky s rovnakým svetelným tokom a rôznym uhlom vyžarovania budú mať rôznu intenzitu svetla.

Výkon žiaroviek vo wattoch ako sme boli zvyknutý teda nevyjadroval jej svetelný výkon, ale len jej spotrebu, pre to teoretická žiarovka s výkonom 100W ktorá všetku energiu premení na infračervené spektrum bude mať nulovú svietivosť aj svetelný výkon.