Dôležité tipy pre správny výber LED osvetlenia

Dôležitosť správneho výberu parametrov pri inovácii svojho osvetlenia rozhodne nezanedbávajte, naše jednoduché rady vám zabezpečia, že sa vyvarujete inak bežným chybám.

Svetelné zdroje

LED žiarovky – LED bulbs

Výber správnej pätice je základ, no dôležitá je aj farebnosť bieleho svetla. Teplejší odtieň do relaxačných zón a naopak chladnejší do pracovných. Pre ideálny výsledok osvetlenia je potrebné zvoliť vhodnú intenzitu, smer a uhol vyžarovania. Napríklad žiarovky s uhlom vyžarovania 360° sú vhodné na väčšinu aplikácii.

LED bodové žiarovky – LED spot lights

Rovnako ako pri žiarovkách, okrem pätice a farebnosti svetla berieme dôraz hlavne na uhol vyžarovania, ktorý sa pohybuje v rozsahu od 15° až po 120°. Pre rovnomernejšie interiérové osvetlenie vyberáme väčší uhol, na dekoračný efekt, výklady a predmety je správne použiť bodovky s optikou.

LED trubice – LED tubes

Najrozšírenejší typ fluorescenčných trubíc je T8. Najkratšie vyhotovenie dĺžky 60cm je bežné napr. v kancelárskych kazetových svietidlách. Ďalšie štandardné vyhotovenia sú v dĺžkach: 120 a 150 cm. Pri osádzaní trubice berieme dôraz na to, či daný model vyžaduje odpojenie pôvodného štartéra a tlmivky. Ďalšie používané typy trubíc sú T5 a T10.

LED pásiky – LED strips

Využívame ich na dekoračné osvetlenie, v podhľadoch a reklame.
Vyžarovanie LED pásov je buď priame, alebo bočné vzhľadom na PCB. PCB = Printed Circuit Board, je to doska tlačených spojov, na ktorej sú upevnené ďalšie elektronické súčiastky. Na miestach, kde môže dôjsť ku kontaktu s ľudským telom, alebo vlhkosťou využívame LED pásy s krytím IP54 až IP68. Výkonnejšie LED pásy je správne aplikovať na kovový podklad, alebo do alumíniového profilu. Týmto predĺžime ich životnosť. Narozdiel od predchádzajúcich svetelných zdrojov dbáme aj na výber správneho prevádzkového napätia 12V alebo 24V, svetelný tok a výkon je udávaný na meter dĺžky LED pásu.

LED Svietidlá

LED reflektory – LED flood lights

Vhodné sú ako pracovné osvetlenie, na osvetlenie budov, exteriéru, strážených priestorov, ako aj na reklamné osvetlenie. Vybrané modely obsahujú pohybový senzor, RGB modul pre zmenu farby, alebo špeciálnu optiku pre maximalizáciu vyžitia svetelného výkonu.

LED stropné svietidlá – LED down lights

Riešením pre miesta citlivé na vysokú teplotu sú práve LED svietidlá, ich teplota dosahuje maximálne úrovne teplého čaju, tj. 50°C až 80°C.
Za všetko hovorí skutočnosť, že niektorý výrobcovia svietidiel odporúčajú proti-požiarny sadrokartón pri použití halogénových žiaroviek v podhľadoch.

LED nábytkové svietidlá – LED furniture lights

Sú to svietidlá určené prevažne na dekoráciu, tento typ disponuje nižším svetelným tokom a dodávajú interiéru na atraktivite. Poznáme nábytkové svietidlá s vyššou intenzitou osvetlenia, ktoré môžeme využiť na osvetlenie napríklad šatníka, zrkadla alebo pracovnej dosky v kuchyni.

LED príslušenstvo

LED profily – LED profiles

Okrem úhľadného uloženia samostatného LED pásu, majú aj chladiacu funkciu, čím predlžujú životnosť hlavne výkonným LED pásom. Niektoré ďalšie dôvody pre použitie LED profilov: krytie pásu rôznymi difúzormi, či optikou upravujúcu vlastnosti LED pásu. Presné a rovné delenie hliníkových LED profilov dosiahneme pílou určenou na delenie kovu.

LED ovládače – LED controllers

Umožňujú riadiť farebnosť RGB pásov, farebné efekty, intenzitu jednofarebných svietidiel alebo odtieň bieleho svetla. Pre skryté montáže používame modely využívajúce rádio-frekvenčného diaľkového ovládania (RF). Narozdiel od infračervenej technológie (IR) nieje potrebná priama viditeľnosť medzi diaľkovým ovládačom a prijímačom.

TIP: Nové informácie a užitočné rady zo sveta svetelných technológii pravidelne pripravujeme v našom LED poradcovi.