Prečo práve LED

LED – Light emmiting diode

Po slovensky: svetlo emitujúca dióda. Základom tejto úspornej technológie je malý zdroj svetla vytvorený z polovodičovej zlúčeniny ktorý mení prechádzajúci elektrický prúd priamo na svetlo.

LED technológia má ohromnú prevahu nad ostatnými bežnými svetelnými zdrojmi a to najme v efektívnosti, životnosti, veľkosti, kvalite svetla a intenzite.

LED osvetlenie je plne recyklovatelné, narozdiel od tradičných fluorescenčných úsporiek naše LED produkty neobsahujú ťažké kovy, olovo ani fosfor, ktoré sa pri dlhodobom používaní fluorescenčných CFL úsporiek uvoľňujú do prostredia a ovplyvňujú naše zdravie.

Dnes môžeme takmer 100% svetelných zdrojov nahradiť touto revolučnou technológiou ktorá postupom času nahradí všetky konvenčné svetelné zdroje. Predpokladá sa že do 15tich rokov ekologické LED technológie ušetria viac než 30% energie potrebnej na osvetlenie.

Účinnosť známych žiaroviek

Účinnosť známych žiaroviek

Pre porovnanie: Klasická 60W žiarovka má svetelný tok ± 720lm . Nahradiť sa žiarovkou LED s výkonom 7-8W, čo je zhruba 12% pôvodnej spotreby.

Životnosť svetelných zdrojov

Životnosť svetelných zdrojov

Vedeli ste že pri 12-hodinovej dennej prevádzke budete bežnú žiarovku meniť za necelé 3 mesiace, halogénová žiarovka Vám zhasne zhruba za 1 rok, úsporka za 2 roky, pričom LED žiarovka za 12 rokov ?

Porovnanie vlastností

 
  Vláknová žiarovka Úsporka - CFL LED žiarovka
Energetická úspornosť
Nie
Áno
Áno
Dlhá životnosť
Nie
Nie
Áno
Spoľahlivosť pri častom zapínaní
Áno
Nie
Áno
Nízka prevádzková teplota
Nie
Áno
Áno
Okamžitý štart
Áno
Nie
Áno
Všestranné použitie
Nie
Nie
Áno
Odolnosť voči otrasom
Nie
Nie
Áno
Bez obsahu škodlivých látok Hg, Pb
Áno
Nie
Áno
Bez zaťažujúceho IR a UV žiarenia
Nie
Nie
Áno

Vplyv fluorescenčných úsporiek na zdravie - článok novinky.cz